انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

چرا ایران باید به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر برود؟
1394/04/15 - 12:00
نویسنده: گروه خبر
میانگین:(5)
بازگشت
چرا ایران باید به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر برود؟
انرژی هاب: ساتکین با بیان اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر امکان فروش بیشتر نفت را فراهم می‌کنند، پدافند غیرعامل، ایجاد حاشیه امن در سبد انرژی و سازگار بودن با محیط زیست را از جمله مهم‌ترین دلایل لزوم روی آوری به سمت انرژی های تجدیدپذیر در ایران برشمرد.
 
محمد ساتکین رئیس انجمن انرژی ایران در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص مباحث مربوط به انرژی های تجدید پذیر و لزوم گنجاندن آنها در سبد انرژی کشور دیدگاه های خود را ارائه کرد و سوق یافتن به سمت انرژی های پاک را اجتناب ناپذیر خواند.
 
وی درباره ضرورت حرکت اقتصاد کشور به سمت انرژی های نو و تنوع بخشی به سبد انرژی کشور  اظهار داشت: اگر اتکای کامل به یکی از منابع انرژی داشته باشیم و آن منبع به هر دلیلی از دسترس ما خارج و یا نتوانیم از آن بهره برداری کنیم و یا اینکه به دلیلی قابلیت استفاده از تکنولوژی های بهره برداری از آن منبع انرژی در دسترس مان نباشد؛ با چالش مواجه می‌شویم.
 
 ساتکین ادامه داد: با توجه به موارد ذکر شده در فوق کشورهای توسعه یافته سبد انرژی‌شان را گسترش می‌دهند یعنی از هر منبعی که بتوانند استفاده می‌کنند حتی اگر منبع انرژی غالب در کشورشان بیشتر از اشکال دیگر انرژی وجود داشته باشد.
 
وی تصریح کرد: کشورهای توسعه یافته در سبد انرژی خود تنوع بخشی می‌کنند تا اگر ضرورت داشت مشکلی در تغییر دادن منبع انرژی پیدا نکنند  ما نیز قائدتا با به استناد همین چارچوب اگر فقط اتکایمان به انرژی فسیلی بخصوص نفت و گاز باشد باید تغییراتی در منابع انرژی مان به وجود آوریم. 
 
انرژی‌های تجدیدپذیر امکان فروش بیشتر نفت را فراهم می‌کنند
 
رئیس انجمن انرژی ایران یکی از دلایل لزوم تنوع بخشی در سبد انرژی کشورمان را فراهم شدن امکان فروش انرژی های فسیلی عنوان و خاطرنشان کرد: اگر هر مقدار از انرژی های فسیلی استفاده نکنیم می‌توانیم آن را بفروشیم زیرا اکنون منبع درآمد کشور ما فروش انرژی فسیلی است پس اگر در مصرف آن صرفه جویی کنیم می‌توانیم از درآمد حاصل از فروش آن استفاده کنیم لذا باید سعی کنیم اشکال دیگری از انرژی های در دسترس را استفاده کنیم تا منابع درآمدزایی کشور افزایش یابد.
 
وی همچنین گفت: اگر منبع انرژی را داشته باشیم و از آن استفاده نکنیم به این معناست که آن منبع را نداریم لذا فرقی ندارد که آن منبع را در کشور داشته باشیم یا خیر به این معنا که ما در حال حاضر علاوه بر منابع انرژی فسیلی از منابع گسترده انرژی های تجدیدپذیر مثل خورشید و باد به وفور برخورداریم به طوری که پتانسیل انرژی بادی در کشور بیش از ۳۰ هزار مگاوات است یعنی اگر کل نیروگاه های ایران حدود ۷۰ هزار مگاوات باشد نیمی از این نیروگاه‌ها فقط ظرفیت نیروگاه بادی کشور است که بی استفاده مانده است.
 
ساتکین تاکید کرد: باید به خاطر تنوع بخشی و توسعه سبد انرژی از تمام امکانات استفاده کنیم و از این وضعیت مونوپلی و اتکای صرف به نفت خارج شویم. 
 
کاهش قیمت نفت انگیزه‌ای برای حرکت به سمت انرژی تجدیدپذیر
 
وی یادآور شد: در حال حاضر که کاهش قیمت نفت را نیز داریم باید رویکرد توسعه سبد انرژی را بیشتر مدنظر قرار دهیم زیرا حتی اگر یک منبع انرژی از دیگر منابع به لحاظ بهره برداری گران‌تر هم باشد با هدف استراتژیک توسعه بخشی به منابع انرژی خود مجبوریم که این رویکرد را داشته باشیم.
 
 مدیر دفتر انرژی باد و امواج (سانا) خاطرنشان کرد: در حال حاضر بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر گران‌تر از انرژی های فسیلی است اما به دلایل مختلف باید به سمت این انرژی‌ها روی آوریم ولی بیش از اندازه گسترش ندهیم که از نظر اقتصادی تضعیف شویم، فقط باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا چنانچه تکنولوژی های آینده قابلیت استفاده گسترده از انرژی های فسیلی را نداشته باشند و تکنولوژی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر اقتصادی باشد بتوانیم از انرژی های ارزان قیمت غیرفسیلی استفاده کنیم.
 
وی تاکید کرد: همچنین باید آماده بهره برداری از انرژی اتمی را نیز داشته باشیم تا وقتی محدودیت‌ها برداشته شد دستمان بسته نباشد و شکل دیگری از انرژی برای استفاده داشته باشیم و نتیجتاً اینکه بتوانیم از انرژی اتمی برق تولید کنیم. 
 
ساتکین در خصوص میزان توجیه پذیری انرژی های نو در اقتصاد انرژی بین الملل توضیح داد: در این زمینه چند عامل دخیل است از جمله اینکه در کشور ما و یا کشورهای توسعه یافته باید سرمایه گذاری اولیه در بحث تکنولوژی پایین بیاید به‌طوری که اگر کشورهای توسعه یافته مثل آلمان و امریکا و یا چین و ژاپن تا به این حد بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر را گسترش داده‌اند به این دلیل است که سرمایه گذاری اولیه‌شان با توجه به اینکه صاحب تکنولوژی‌اند پایین است ولی ما خریدار صرف تکنولوژی هستیم قائدتا برای ما غیر اقتصادی می‌شود و از طرف دیگر انرژی های فسیلی در کشور ما ارزان است لذا انرژی فسیلی اقتصادی تر جلوه می‌کند. 
 
صاحب تکنولوژی شویم تا انرژی های تجدیدپذیر اقتصادی شوند
 
وی اظهار داشت: اگر بخواهیم پیرو کشورهای توسعه یافته انرژی های تجدید پذیرمان اقتصادی  شود باید  صاحب تکنولوژی شده و امکان ساخت در داخل را داشته باشیم و همچنین مباحث زیست محیطی را مدنظر قرار دهیم.
 
رئیس انجمن انرژی ایران ادامه داد: اگر می‌بینیم که انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای توسعه یافته تا این حد توجیه دارد به این دلیل است که آنها بحث آلودگی محیط زیست بیش از حد برایشان جدی است اگر ما هم از آن دیدگاه به موضوع نگاه کرده و هزینه های رفع آلودگی محیط زیست را اگر مدنظر قرار دهیم به لحاظ اقتصادی توجیه پذیر می‌شود زیرا انرژی های تجدیدپذیر همگی سازگار با محیط زیستند. 
 
پدافند غیر عامل مهم‌ترین دلیل برای نو شدن انرژی‌ها در ایران
 
وی تصریح کرد: از مهم‌ترین دلایلی که  انرژی های تجدیدپذیر برای ما اهمیت دارند و ممکن است برای دیگر کشورها مهم نباشد جنبه پدافند غیرعامل است زیرا انرژی های تجدیدپذیر مصادیق بارز تولید پراکنده یعنی تولید در محل مصرفند زیرا در شرایط اضطراری مثل سیل، زلزله و جنگ کشور را از قطع کامل برق نجات می‌دهند.
 
ساتکین اظهار داشت: مثلاً اگر اتفاقی مثل جنگ، زلزله و یا سیلی اتفاق بیفتد ممکن است یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی برق به یکباره از قطع شود که این اتفاق در زمان پیک مصرف برق بسیار دشوار است لذا اگر تولید در محل مصرف باشد که مهم‌ترین شکل آن انرژی های تجدیدپذیرند که به کمک طبیعت در محل مصرف تولید می‌شوند با توجه به پراکندگی در مواقع اضطراری به راحتی از بین نمی‌روند یعنی ممکن است تخریب شوند ولی به‌طور کامل از بین نمی‌روند و به هر مقدار از پیرامونشان می‌توانند برق برسانند.
 
وی در ادامه در خصوص میزان تحقق پذیری برنامه اتحادیه اروپا جهت افزایش سهم انرژی های نو در قالب ۲۰۲۰ نیز گفت: تجربه نشان داده وقتی کشورهای توسعه یافته مثل امریکا و اروپا و یا آسیایی‌ها برنامه ریزی می‌کنند که کاری انجام دهند و برای آن زمان تعیین می‌کنند، اگر از آن برنامه جلو نزنند قطعاً به هدف می‌رسند.
 
مدیر دفتر انرژی باد و امواج (سانا) اظهار داشت: کشورهای پیشرفته  وقتی ادعایی می‌کنند به نتیجه می‌رسانند لذا وقتی اعلام کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۰ به میزانی از انرژی های تجدید پذیر دست می‌یابند با اطمینان بالا به هدف دست می‌یابند.
 
وی همچنین دررابطه با برنامه مذکور اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر کاهش قیمت نفت گفت: اتحادیه اروپا این برنامه را با هدف کاهش نیاز به منابع سوخت فسیلی دنبال می‌کند لذا قطعاً این مسئله یک چالش بسیار جدی برای کشورهایی مثل ایران است.
 
ساتکین یادآور شد: در حال حاضر به یکباره میزان درآمد نفتی ما نسبت به سالهای قبل نصف شده و اگر چنین اتفاقی نیز بیفتد یعنی اگر اروپایی‌ها به هدفی که تعریف کرده‌اند برسند درآمد نفتی ما بیش از این کاهش می‌یابد لذا باید به فکر راه چاره باشیم و تنها راه نجات مان نیز این است که از اشکال دیگر انرژی های در دسترس استفاده کنیم که یکی از مهم‌ترین منابع ما انرژی باد و خورشید است. 
 

برچسب ها: انرژی های تجدیدپذیر در ایران    انجمن انرژی ایران    انجمن انرژی ایران  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

۱۵ اسفند، روز درخت‌کاری گرامی باد
جمعه‌ها ۱۴۶ - تماشا کنید: تایم لپس مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۲ مگاواتی islaSol I
جمعه‌ها ۱۴۵ - تماشا کنید: تولید برق از فضولات حیوانی
فروش تسلا در امارات متحده عربی شروع شد
نقش سیستم تهویه بر اساس تقاضا در مصرف انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان
با شرکت در این آزمون آنلاین اطلاعات انرژی خورشیدی خود را به چالش بکشید
ایوانپاه برای اولین بار به حداکثر تولید انرژی رسید
میکروآلگی، انرژی پاک‌تر و افزایش امنیت غذایی
افتتاح نیروگاه خورشیدی در همدان
جمعه‌ها ۱۴۴ - تماشا کنید: سفری هیجان انگیز به انقلاب انرژی آلمان
تسلا هدف تولیدی خود را با تفاوتی اندک از دست داد و با افت سهام مواجه شد
اجرای طرح زوج و فرد و برچسب آلایندگی در پاریس
شهر پیشین زغال سنگ آلمان؛ پایتخت سبز شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۷ + ویدئو
آشنایی با سوخت‌های زیستی؛ معرفی، تاریخچه و روش تهیه (اسلاید)
جمعه‌ها ۱۴۳ - تماشا کنید: آشنایی با خانه غیرفعال در ۹۰ ثانیه

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
Banners
 
 
 
فروشگاه
بنر تبلیغات
کانال تلگرام
شرکت ها
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
 

 

تبلیغات متنی

انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
 

logo-samandehi