انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

نوبت انتخاب است؛ انرژی خورشیدی یا نفت؟
1394/05/11 - 12:00
نویسنده: گروه خبر
میانگین:(5)
بازگشت
نوبت انتخاب است؛ انرژی خورشیدی یا نفت؟
انرژی هاب: اتمام ذخایر نفت و سوخت فسیلی در کشور امری اجتناب ناپذیر است، چند سال زودتر و یا دیرتر فرقی ندارد، مهم آمادگی برای مقابله با این موضوع و استفاده از انرژی های جایگزین است، حال این سئوال مطرح است که آیا بهره گیری از انرژی خورشیدی می‌تواند یکی از این گزینه‌ها باشد؟
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، وجود حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال در ایران باعث شده کشور ما در زمره بهترین کشورهای جهان در زمینه استفاده از پتانسیل انرژی خورشیدی به حساب آید.
 
از طرفی چون ذخایر نفت کشور چشمگیر است به ما اجازه فکر کردن به دیگر راه های تولید انرژی را نداده اما باید دانست که این ذخایر تا ابد باقی نخواهند ماند و بالاخره روزی به اتمام خواهند رسید، در این میان کسانی برنده میدان خواهند بود که از هم اینک به فکر بوده و دنبال استفاده از انرژی های جایگزین نفت باشند.
 
موقعیت جغرافیایی و پراکندگی روستایی در کشور بهترین فرصت را برای استفاده از انرژی خورشیدی میسر ساخته تنها تدبیری مسولانه می‌خواهد تا ایران مجهز به این انرژی لایزال الهی شده تا مردم از مواهب آن بهره مند شوند.
 
در عین حال یکی از تکالیف برنامه پنجم در مورد استفاده از انرژی های نو و خورشیدی ایجاد زیرساخت های تولید تجهیزات نیروگاه های بادی و خورشیدی و توسعه کاربرد انرژی های پاک و افزایش سهم تولید این نوع انرژی‌ها در سبد تولید انرژی کشور است که به واسطه این تکلیف ایجاد پنج هزار مگاوات انرژی بادی و خورشیدی تا پایان برنامه یعنی در انتهای سال ۱۳۹۴ هدف گذاری شده است.
 
 
 
جایگاه انرژی خورشیدی در جهان

 
براساس گزارش سازمان انرژی های نو ایران، حدود ۳۰ گیگاوات از ظرفیت فتوولتائیک جدید در سراسر جهان در سال ۲۰۱۱ عملیاتی شده که با افزایش ۷۴ درصدی در کل جهان به میزان ۷۰ گیگاوات رسیده است. 
 
نصب و راه اندازی واقعی در طول سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۲۵ گیگاوات بوده چرا که بعضی از ظرفیت‌های متصل شده به شبکه در سال ۲۰۱۰ نصب شده بوده‌اند.
 
ظرفیت عملیاتی سیستم های فتوولتائیک نیز در پایان سال ۲۰۱۱ حدود ۱۰ برابر میزان کل نصب شده جهانی در ۵ سال قبل بوده که به طور متوسط نرخ رشد سالانه ۵۸ درصدی را در بازه زمانی ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ به ارمغان آورده است. 
 
کشورهای پیشرو در بیشترین ظرفیت نصب شده تا انتهای سال ۲۰۱۱ آلمان، ایتالیا، ژاپن، اسپانیا و آمریکا بوده‌اند.
 
گفتنی است، خورشید و انرژی متصاعد از آن منبع اصلی تمام انرژی های موجود در زمین است که منحصربه فردترین منبع انرژی تجدید پذیر نیز در جهان به شمار می‌آید که به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل شود.
 
انرژی متصاعد شده از خورشید در مجموع حدود 3.8 در 1023 کیلووات درثانیه است.
 
با توجه به استانداردهای بین المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از ۳٫۵ کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات/ ساعت) باشد استفاده از مدل‌های انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سیستم های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه خواهد بود.
 
 
 
وضعیت تابش خورشید در ایران
 
 
تحقیقات صورت گرفته توسط متخصصان امر در بسیاری از نقاط ایران نشان می‌دهد انرژی تابشی خورشید بسیار بیشتر از میانگین بین المللی است به طوری که در برخی از نقاط این میزان بالاتر از ۷ تا ۸ کیلووات ساعت بر مترمربع اندازه گیری شده است.
 
آمارها بیانگر آن است که به طور متوسط انرژی تابشی خورشید بر سطح ایران حدود ۴٫۵ کیلووات ساعت بر مترمربع است.
 
یکی از مدیران ارشد صنعت برق در این زمینه به خبرنگار ایرنا؛ گفت: تابش آفتاب در ایران با کشورهایی نظیر عربستان بسیار متفاوت است چرا که آفتاب عربستان گرمایی بیشتری دارد اما تابش آن در ایران مطبوع است.
 
سیدعلی بربند معتقد است که این تفاوت تابش سبب می‌شود بتوانیم از انرژی خورشید برای تولید برق با بهره گیری از سیستم های فتوولتائیک نهایت بهره را بگیریم چرا که این سیستم‌ها در مقابل گرمای زیاد راندمان کمتری دارند.
 
این کارشناس صنعت برق ایران اضافه کرد در حالی که کشورهای اطراف ایران از یک سیستم فتوولتائیک با ظرفیت تولید یک کیلووات تنها ۱۴ تا ۱۵ درصد برق تولید می‌کنند ما می‌توانیم راندمان آن را به ۱۶ تا ۱۹ درصد افزایش دهیم و به عبارت ساده تر ایران باصرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین کشور منطقه برای بهره گیری از انرژی خورشیدی است. 
 
وی با اشاره به بالا بودن ظرفیت تولید انرژی خورشیدی در ایران، در همین ارتباط افزود: در مساحتی بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر مربع امکان نصب بیش از ۶۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود دارد.
 
این کارشناس صنعت برق اضافه کرد: اگر مساحتی معادل صد درصد کیلومتر مربع زمین را به ساخت نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک اختصاص دهیم، برق تولید آن معادل کل تولید برق کشور خواهد بود.
 
 
 
برنامه دولت برای استفاده از انرژی خورشیدی
 
 
گزارش های آماری حکایت از آن دارد که دولت تدبیر و امید برنامه های متنوعی در مقیاس گسترده برای استفاده از انرژی خورشیدی و رهایی از نیاز کشور به سوخت فسیلی و انرژی هسته ای در دستور کار دارد به طوری که امسال دولت ۶۰ میلیون دلار به گسترش برنامه های استفاده از سلول های فوتولتایکی و بهره گیری از انرژی خورشید اختصاص داده است. سال گذشته کل بودجه انرژی خورشیدی ۱۲ میلیون دلار بوده است.
 
یک مسئول دولتی درامور انرژی های خورشیدی در این زمینه می‌گوید که در صنعت تولید انرژی ایران انقلابی در حال شکل گیری است و برنامه ایران افزایش ظرفیت نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر با ظرفیت ۱۰۰ یا ۲۰۰ مگابایت حاضر به ۵۰۰۰ مگابایت، در طول برنامه ۵ ساله ششم است. 
 
به گفته وی؛ طی یکی دو سال گذشته با توجه به قوانین حمایتی که از انرژی خورشیدی و فوتولتاییک داشتیم، بحث توسعه نیروگاهای خورشیدی را در دستور کار داریم.
 
اما واقعیت این است که همچنان برای رسیدن به جایگاه مناسب در استفاده از انرژی خورشیدی با موانعی مواجه هستیم به طوری که نایب رییس کمیسسیون انرژی اتاق بازرگانی، کشاورزی و صنایع نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تکنولوژی های استفاده از انرژی خورشیدی در جهان پیشرفت های بسیار چشمگیری داشته و پایین بودن سطح این نوع از تکنولوژی در ایران یکی از عواملی است که باعث شده نتوانیم سهم انرژی خورشیدی را در سبد انرژی کشور افزایش دهیم. 
 
آرش نجفی با اشاره به اینکه راندمان پنل های خورشیدی در ایران بسیار پایین بوده و نگهداری از این پنل ها نیزدشوار است، گفت: غبار آلود بودن و ناپاکی هوای کشور از دیگر عواملی است که باعث شده انرژی خورشیدی جایگاه مناسبی در کشور نداشته باشد. 
 
وی تصریح کرد: این درحالی است که پاکی و به دور از غبار بودن هوا در کشورهای اروپایی سبب شده استفاده از انرژی خورشیدی در این کشورها روبه افزایش باشد.
 
رییس انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ایران با بیان اینکه هنوز نیروگاه های انرژی خورشیدی در کشور جایگاهی ندارند، تاکید کرد: بر همین اساس ابتداء باید به سمت استفاده از آبگرمکن های خورشیدی بربام ساختمان‌ها رفته و این موضوع را در کشور همگانی کنیم.
 
 
 
انرژی خورشیدی نیازمند حمایت
 
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است: پرداخت تسهیلات برای احداث نیروگاه و خرید برق تولید شده از انرژی خورشیدی به قیمت مناسب، بخش خصوصی را تشویق به فعالیت بیشتر در این زمینه می‌کند.
 
حسین نجابت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای بهره برداری از انرژی خورشیدی از جمله وظایف و تکالیف دولت است که باید اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.
 
وی با بیان آنکه دولت به تنهایی نمی‌تواند وارد این عرصه شود، تاکید کرد: دولت باید با اختصاص تسهیلات و برنامه ریزی، بخش خصوصی را ترغیب به فعالیت در زمینه تولید برق از انرژی خورشیدی کند.
 
نجابت با بیان اینکه برنامه پنجم توسعه تاکید دارد سهم استفاده از انرژی های نو در کشور باید از کمتر از دو درصد حال حاضر به بیش از ۴ درصد برسد، گفت: دولت باید راهکارهای مناسب را فراهم کرده و مصرانه دنبال اجرای آن باشد.
 
اگر هر خانواده ایرانی با تشویق و ترویج دولت تنها ۲۰۰ وات پنل خورشیدی را روی پشت بام خود نصب کند روزانه برقی معادل ۱۵۰۰ وات از خورشید به‌صورت رایگان در اختیار خواهد داشت که این میزان برق معادل بیست درصد مصرف برق یک خانوار است و به همین راحتی یک پنجم برق کشور را خود مردم می‌توانند تولید کنند.
 
 
 
برنامه وزارت نیرو
 
 
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و تأمین صفحات برق خورشیدی در ساختمان های کشور وجود ندارد، تصریح کرد: این صفحات تولید برق خورشیدی در مقیاس یک کیلووات نصب و راه اندازی خواهد شد.
 
هوشنگ فلاحتیان با اشاره به تخصیص تسهیلات بلاعوض به منظور ساخت و راه اندازی صفحات برق خورشیدی در ساختمان‌ها، بیان کرد: به راین اساس مشترکانی که تمایل دارند در محل زندگی خود صفحات خورشیدی نصب و برق تولید کنند تا سقف ۵۰ درصد هزینه را به صورت بلاعوض از وزارت نیرو دریافت خواهند کرد.
 
وی از آمادگی شرکت برق و وزارت نیرو به منظور خرید تضمینی برق این واحدهای کوچک خورشیدی از مشترکان خانگی خبر داد و افزود: وزارت نیرو آمادگی دارد برق تولیدی مشترکان خانگی از طریق صفحات خورشیدی را خریداری کند.
 
از این رو به نظر می‌رسد عزم جدی لازم است تا کشور به سمت بهره گیری از فنآوری های تولید برق از خورشید برود تا از وابستگی به نفت و سوخت های فسیلی رها شود و گام در راه توسعه پایدار گذارد.
 

 


برچسب ها: انرژی های جایگزین    انرژی خورشیدی    راه های تولید انرژی    انرژی های نو    انرژی های پاک    جایگاه انرژی خورشیدی در جهان    سازمان انرژی های نو ایران    فتوولتائیک   وضعیت تابش خورشید در ایران  برنامه دولت برای استفاده از انرژی خورشیدی  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

۱۵ اسفند، روز درخت‌کاری گرامی باد
جمعه‌ها ۱۴۶ - تماشا کنید: تایم لپس مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۲ مگاواتی islaSol I
جمعه‌ها ۱۴۵ - تماشا کنید: تولید برق از فضولات حیوانی
فروش تسلا در امارات متحده عربی شروع شد
نقش سیستم تهویه بر اساس تقاضا در مصرف انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان
با شرکت در این آزمون آنلاین اطلاعات انرژی خورشیدی خود را به چالش بکشید
ایوانپاه برای اولین بار به حداکثر تولید انرژی رسید
میکروآلگی، انرژی پاک‌تر و افزایش امنیت غذایی
افتتاح نیروگاه خورشیدی در همدان
جمعه‌ها ۱۴۴ - تماشا کنید: سفری هیجان انگیز به انقلاب انرژی آلمان
تسلا هدف تولیدی خود را با تفاوتی اندک از دست داد و با افت سهام مواجه شد
اجرای طرح زوج و فرد و برچسب آلایندگی در پاریس
شهر پیشین زغال سنگ آلمان؛ پایتخت سبز شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۷ + ویدئو
آشنایی با سوخت‌های زیستی؛ معرفی، تاریخچه و روش تهیه (اسلاید)
جمعه‌ها ۱۴۳ - تماشا کنید: آشنایی با خانه غیرفعال در ۹۰ ثانیه

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
Banners
 
 
 
فروشگاه
بنر تبلیغات
کانال تلگرام
شرکت ها
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
 

 

تبلیغات متنی

انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
 

logo-samandehi