انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

غفلت از انرژی خورشیدی در سالهای بی‌آبی خوزستان
1394/02/21 - 12:00
نویسنده: گروه خبر
میانگین:(5)
بازگشت
غفلت از انرژی خورشیدی در سالهای بی‌آبی خوزستان
انرژی هاب: مدیر کمیته کنفرانس ملی رودخانه کارون معتقد است در سال‌های که با بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم بهترین راهکار برای خروج از شرایط بحرانی توجه به انرژی خورشیدی است. 
 
به گزارش خبرنگار مهر، با وجود خشکسالی‌هایی که کشور در چند سال اخیر به شدت با آن مواجه است که یکی از نتایج آن کاهش نزولات جوی و کمبود همیشگی آب به خصوص در پشت سدهای خوزستان به منظور تولید برق است، لزوم استفاده از انرژی جایگزین به شدت در استان احساس می‌شود. در دنیا، استفاده از انرژی خورشیدی را راهکاری برای جایگزین کردن تولید برق از سد‌ها می‌دانند که تجربه‌های خوبی در این خصوص موجود است. 
 
از سوی دیگر، استان خوزستان که یکی از کم بارش‌ترین استان‌های کشور است، از شرایط مناسبی برای استفاده از انرژی خورشیدی برخوردار است چون اغلب روزهای سال، آفتاب مناسب در این استان می‌تابد و استفاده از انرژی خورشیدی را با وجود هزینه بالا، به صرفه کرده است که در این میان باید مسئولان همت بیشتری به منظور توسعه استفاده از انرژی از خود نشان دهند زیرا در صورت تداوم روند خشکسالی در کشور و استان خوزستان، به نظر می‌رسد در سال‌های آینده باشد شاهد جیره بندی آب در استان و کشور باشیم. 
 
در همین خصوص سید حسین فاضلی، مدیر کمیته کنفرانس ملی رودخانه کارون معتقد است؛ فرهنگ سازی استفاده از انرژی خورشیدی راهکار نجات از سدسازی است و باید در این خصوص این فرهنگ سازی را از خود مدارس آغاز کنیم ولی در شرایط فعلی متاسفانه معلمان به عنوان انتقال دهندگان علم و فرهنگ به نسل جدید و مدیران آینده با این تکنولوژی به خوبی آشنا نیستند. 
 
به نظر شما دلیل عدم استفاده مناسب از انرژی خورشیدی در کشور ما چیست؟ 
 
موضع مثبت دولت در به کارگیری انرژی خورشیدی به منظور مصارف برق خانگی و غیر خانگی بار‌ها اعلام شده و مصوبات وزارت نیرو، گواه بر اهمیت استفاده از انرژی خورشیدی را بیش از پیش تائید می‌کند. استان خوزستان نیز با دارا بودن پتانسیل به طور متوسط سالیانه، ۳۰۰ روز خورشیدی با تابش روزانه تقریبی پنج کیلو وات ساعت و بیابان‌های غیر قابل کشت توانایی قابل قبولی را در تولید برق دارد. 
 
ولی با وجود این همه سدی که در کشور ساخته شده، کسی دیگر به فکر استفاده از انرژی خورشیدی نیست؟ 
 
متاسفانه تا حدودی وضع همین گونه است اگرچه وزیر نیرو معتقد است که مسیر مصرف انرژی را در تولید برق باید به سمت انرژی‌‌های پاک تغییر مسیر داد ولی همچنان سدسازی در استان خوزستان برای تولید برق از بزرگ‌ترین معضلات زیست محیطی و اجتماعی استان بوده که به صورت کابوس در ذهن مردم جا گرفته است. نمونه بارز این کابوس را می‌توان در فاجعه غیر قابل انکار سد گتوند یافت. معضلی که به بهای تولید برق، زندگی مردم به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه ملی را به مخاطره انداخته است. 
 
با توجه به اینکه استان خوزستان، بسیار مستعد برای استفاده از انرژی خورشیدی بوده، تلاش نماینده وزارت نیرو در استان را می‌طلبد که باید به دنبال سرمایه ‌گذاری بزرگ علمی و اقتصادی در راستای استفاده از این نوع انرژی باشد. زیرا این امر باعث کاهش بهره وری از سدسازی و همگام شدن با دیگر کشورهایی است که بر این باور هستند این نوع انرژی همیشه در حال تولید و زایش است. 
 
در این خصوص دولت مشوق‌هایی به کسانی که قصد استفاده از انرژی خورشیدی را دارند، اختصاص داده است؟ 
 
بله در این خصوص دولت کارهایی انجام داده که یک نمونه توسط معاون شرکت توزیع برق خوزستان ارائه شده و حتی یارانه ۵۰ درصدی برای نصب پانل‌های خورشیدی ویژه مشترکان خانگی اختصاص یافت اما متاسفانه استقبالی از این طرح نشد. طرح ارائه شده بسیار مثبت و کاربردی بوده و اگر به کار گرفته می‌شد شاهد پیشرفت‌های خوبی بودیم. کاملا روشن است که با توجه به شرایط کنونی استان از استفاده از انرژی خورشیدی چندان استقبال نشود و بهانه‌ای را به دست نماینده وزارت نیرو می‌دهد که کسی تمایل به استفاده از انرژی خورشیدی در استان خوزستان ندارد. 
 
به نظر شما چه راهکارهایی باید انجام شود تا استفاده از انرژی خورشیدی به یک فرهنگ تبدیل شود؟ 
 
اولین اصل فراموش شده در استفاده از انرژی خورشیدی عدم فرهنگ سازی استفاده از آن در استان خوزستان است. مگر می‌شود مردم از خوب بودن استفاده از انرژی خورشیدی درک خوبی داشته باشند ولی از آن استفاده نکنند. طبق تحقیق انجام شده در بین مردم اهواز، این نتیجه حاصل شده که تقریبا هیچکس حتی اطلاع اولیه‌ای از انرژی خورشیدی، راه‌های استفاده از آن و همچنین مزایای آن نداشت. جالب اینکه تاثیرگذاران جامعه مانند معلمان با فرهنگ استفاده از انرژی خورشیدی نیز بیگانه بودند. 
 
بنابراین با وجود عدم فرهنگ سازی چگونه می‌توان از مردم خواست تا از انرژی خورشیدی استفاده کنند؟ معادله عدم استفاده از انرژی خورشیدی در استان خوزستان خیلی ساده بوده ولی نکته جالب این است که آیا درک این نکته برای نماینده وزارت نیرو در استان سخت بود که اول فرهنگ سازی شود و بعد پیشنهاد استفاده از انرژی خورشیدی را ارائه کند. در زمینه ترویج فرهنگ استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان نمونه آیا اقدام به آشنا کردن مردم از جمله برگزاری نمایشگاه‌هایی به منظور آشنایی با آبگرمکن‌های خورشیدی، اجاق خورشیدی، آب شیرین ‌کن خورشیدی و غیره در استان خوزستان انجام شده است؟ یا چه اقداماتی برای فراهم نمودن زمینه مثبت نگری مردم به استفاده از انرژی خورشیدی انجام گرفته شده است؟ 
 
ولی ظاهرا استفاده از انرژی خورشیدی هزینه فراوانی برای استفاده کنندگان دارد و به عبارتی به صرفه نیست؟ 
 
اولین قدم باید فرهنگ سازی و مثبت نگری استفاده از انرژی خورشیدی باشد. به عنوان نمونه در زمینه مثبت نگری نظر مدیرعامل سازمان انرژی ‌های نو (سانا) این بوده است که به دلیل ارزان بودن انرژی در کشور، فکر می‌‌کنیم قیمت برق خورشیدی گران است در حالی که اگر مردم از انرژی خورشید استفاده کنند در طولانی مدت برای آن‌ها مقرون به صرفه ‌تر از قیمت برق فعلی خواهد بود. بنابر نظر مدیرعامل سازمان انرژی ‌های نو (سانا) استفاده از انرژی خورشیدی بدون فرهنگ سازی کاملا غلط و مضحک است. برای فرهنگ سازی انرژی خورشیدی رعایت بعضی از اصول آن الزامی است. سرمایه گذاری اقتصادی نماینده وزارت نیرو در خوزستان به منظور فرهنگ سازی استفاده از انرژی خورشیدی در استان به عنوان فرهنگی که استفاده از آن می‌تواند در پایداری اقتصاد کشور کمک کرده و انجام آن به نفع مصالح ملی است یکی از کارهایی است که باید انجام شود. 
 
صدا و سیمای مرکز خوزستان به عنوان قطب تاثیر گذار می‌تواند بیشترین تاثیر را در فرهنگ سازی استفاده از انرژی خورشیدی ایفا کند. آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی استان می‌توانند تاثیر موفقی را در پوشش بعد علمی فرهنگ سازی استفاده از انرژی خورشیدی داشته باشند. این تاثیر موفق به دلیل ماهیت علمی و فرهنگی، گستره و نوع مخاطبان است. در راستای فرهنگ سازی، سازمان دهی فرهنگ سازی و دقت در اجرای آن باید رعایت شود چون در غیر اینصورت فرهنگ سازی بی‌معنی و حتی ممکن است نتایج مخالفی داشته باشد. 
 
یکی از اهداف استفاده از انرژی خورشیدی، حفظ محیط زیست است. در این خصوص چه نظری دارید؟ 
 
توجیه اصلی و غیر قابل انکار در گسترش استفاده از انرژی خورشیدی حفاظت از محیط زیست است. بنابر نظر هماهنگ ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، بی‌توجهی به انرژی ‌های تجدید پذیر و مصرف بیش از اندازه از انرژی ‌های تجدید ناپذیر باعث بروز این شرایط اقلیمی در ایران شده است. امروزه مباحث زیست‌ محیطی به مسائل روز جهان تبدیل ‌شده و بیشتر پژوهش ‌ها، اختراعات و اکتشافات سمت ‌و سوی این مباحث را به خود گرفته است. متاسفانه در خوزستان سدسازی را ملاک تولید برق قرار داده و از تبعات زیست محیطی آن چشم پوشی کرده و هر نوع اعتراضی را اعتراض به پیشرفت می‌دانند. در حالیکه حقیقت چیزی غیر از آن است. بنا نهادن حفاظت از رودخانه کارون باید براساس تجارب آکادمیک بنیادی موفق جهانی باشد یعنی اینکه حفاظت و تصمیم گیری تخصصی درباره آب و رودخانه‌ها، تداعی علمی با حفاظت از محیط زیست دارد نه با تولید برق؛ تا زمانی که نگرش فعلی به رودخانه کارون باشد شاهد فجایعی مانند سد گتوند و به مخاطره انداختن زندگی مردم استان خوزستان خواهیم بود. 
 
توسعه استفاده از انرژی خورشیدی نیاز به چه راهکارهایی دارد؟ 
 
نیاز است تا در بخش سیاستگذاری مسئولان با توجه به اینکه هزینه تهیه پنل ‌های خورشیدی برای تولید برق می‌تواند برای بعضی از مردم بسیار زیاد باشد، دولت راهکاری اتخاذ کند تا حد ممکن فشار تامین این هزینه از سبد مردم کاهش یابد. درحال حاضر کارخانه‌های کمی در کشور پنل ‌های خورشیدی تولید می‌کنند و چون تقاضا پائین بوده قیمت تمام شده تولید آن‌ها بالا است ولی در صورتی که تقاضا بالا برود قیمت تمام شده کاهش یافته و مردم امکان خرید و استفاده را خواهند داشت. سهم عمده استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین برق از مهم‌ترین مزیت‌های قابل توجه تابش خورشیدی در استان است که نباید به راحتی مورد غفلت قرار گرفته و در مصارف غیر نیروگاهی به استفاده مستقیم و بدون دخالت شرکت‌های تولید کننده برق توجه خاص شود. 
 
نکته قابل توجه و مهم در گستردگی استفاده از انرژی خورشیدی به منظور تامین برق این است که نماینده وزارت نیرو در استان باید برنامه ریزی تولید برق را بر اساس هر نوع جلوگیری از به مخاطره انداختن زندگی مردم خوزستان قرار داده و نگران این نباشد که عدم نیاز مردم به نماینده وزارت نیرو در استان در زمینه تولید برق، در سیاستگذاری آن سازمان در بهره وری از رودخانه کارون ایجاد اختلال کند. بعضی از سیاستگذاری‌های غلط مانند ممنوعیت کشت در استان باید مورد اعتراض جدی قرار گیرد. 
 
اگرچه هیچ وقت فراموش نکنیم که حمایت همگانی مسئولان استانی و به ویژه مسئولان سازمان‌ها و ادارت مرتبط با رودخانه کارون تنها تضمین برای فرهنگ سازی و مثبت نگری به استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان کلیدی برای حفاظت از محیط زیست و به ویژه رودخانه کارون و جلوگیری از به مخاطره انداختن زندگی مردم استان خوزستان است.
 

برچسب ها: انرژی خورشیدی    انرژی    انرژی‌‌های پاک    آبگرمکن خورشیدی    اجاق خورشیدی    آب شیرین ‌کن خورشیدی    سازمان انرژی ‌های نو    سانا    انرژی ‌های تجدید پذیر    انرژی خورشیدی در خوزستان  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

۱۵ اسفند، روز درخت‌کاری گرامی باد
جمعه‌ها ۱۴۶ - تماشا کنید: تایم لپس مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۲ مگاواتی islaSol I
جمعه‌ها ۱۴۵ - تماشا کنید: تولید برق از فضولات حیوانی
فروش تسلا در امارات متحده عربی شروع شد
نقش سیستم تهویه بر اساس تقاضا در مصرف انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان
با شرکت در این آزمون آنلاین اطلاعات انرژی خورشیدی خود را به چالش بکشید
ایوانپاه برای اولین بار به حداکثر تولید انرژی رسید
میکروآلگی، انرژی پاک‌تر و افزایش امنیت غذایی
افتتاح نیروگاه خورشیدی در همدان
جمعه‌ها ۱۴۴ - تماشا کنید: سفری هیجان انگیز به انقلاب انرژی آلمان
تسلا هدف تولیدی خود را با تفاوتی اندک از دست داد و با افت سهام مواجه شد
اجرای طرح زوج و فرد و برچسب آلایندگی در پاریس
شهر پیشین زغال سنگ آلمان؛ پایتخت سبز شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۷ + ویدئو
آشنایی با سوخت‌های زیستی؛ معرفی، تاریخچه و روش تهیه (اسلاید)
جمعه‌ها ۱۴۳ - تماشا کنید: آشنایی با خانه غیرفعال در ۹۰ ثانیه

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
Banners
 
 
 
فروشگاه
بنر تبلیغات
کانال تلگرام
شرکت ها
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
 

 

تبلیغات متنی

انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
 

logo-samandehi